Fizjoterapia dziecięca
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się jak najlepiej pod każdym względem. Pomocna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty pracującego z niemowlętami na co dzień.
W tym momencie pojawia się pytanie: w jakim celu? skoro dziecko jest pod opieką pediatry czy neonatologa? 🤔
Fizjoterapeuta posiadający konkretne kwalifikacje do pracy z najmniejszymi pacjentami oceni dziecko inaczej niż wcześniej wspomnieni specjaliści. Przede wszystkim fizjoterapeuta ocenia dziecko holistycznie – dokładnie bada rozwój psychoruchowy, zbiera informacje na temat rytmu dobowego niemowlęcia, karmienia, zachowań przejawianych przez malucha. Wnikliwa ocena dziecka może pozwolić na wykluczenie/potwierdzenie związku pomiędzy nieprawidłowym rozwojem psychoruchowym a np. problemami ze snem, karmieniem czy autoregulacją. Fizjoterapia pediatryczna obejmuje również szeroki zakres działań związanych z ustandaryzowanymi sposobami układania, noszenia i pielęgnacji dziecka w celu zachowania prawidłowości w rozwoju.
Rehabilitacja neurologiczna dzieci i niemowląt konieczna jest za każdym razem, gdy u małego pacjenta występują zaburzenia psychoruchowe, wrodzone i nabyte choroby neurologiczne, zaburzenia napięcia mięśniowego itd.
Kiedy z niemowlęciem do fizjoterapeuty?
Do fizjoterapeuty warto udać się z dzieckiem w okresie niemowlęcym, które zostało urodzone przedwcześnie lub gdy podczas porodu pojawiły się komplikacje i utrudnienia. Szczególnie niebezpieczne są epizody niedotlenienia, które niemal zawsze wywierają wpływ na organizm malucha. Celem wizyty jest ocena rozwoju w danym miesiącu życia i jeśli pojawi się taka konieczność, natychmiastowe wdrożenie metod poprawiających ten rozwój. U najmłodszych pacjentów dobrze sprawdzają się: metoda Ntd-Bobath, metoda Vojty oraz PNF.
Wskazaniami do wizyty u fizjoterapeuty w przypadku niemowląt są również:
- prężenie się dziecka, wzmożone napięcie mięśniowe,
- wiotkość, „przelewanie” się dziecka podczas prób brania go na ręce;
- asymetria ruchów, np. wykonywanie ruchów wyłącznie prawą rączką i nóżką;
- brak osiągania kamieni milowych, czyli charakterystycznych punktów w rozwoju dla danego wieku;
- brak podejmowania prób raczkowania, siadania i chodzenia, szczególnie pod koniec 1. roku życia;
- obecność przetrwałych odruchów pierwotnych;
- układanie się zawsze na jeden bok;
- brak naturalnej chęci do zabawy i poznawania otaczającego świata;
- wyginanie się w kształt litery „C”;
- utrzymywanie zaciśniętych pięści po 3. miesiącu życia.
Kiedy warto odwiedzić fizjoterapeutę gdy dziecko jest zdrowe?
Fizjoterapeutę dziecięcego powinni odwiedzić rodzice, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości odnośnie rozwoju niemowlęcia, a nawet gdy dziecko rozwija się prawidłowo, lecz chcą oni dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo opiekować się swoją pociechą. Specjalista może nauczyć rodziców bezpiecznych metod podnoszenia dziecka w danym miesiącu życia, odpowiedniej pielęgnacji poprzez określone ruchy, które wspomagać będą i ułatwiać osiąganie kamieni milowych bądź kreatywnych zabaw stymulujących rozwój motoryczny i sensoryczny niemowlęcia.
Jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Specjalizuję się w diagnostyce funkcjonalnej i terapii neurorozwojowej noworodków, niemowląt i małych dzieci. Jestem certyfikowanym terapeutą metody NDT Bobath oraz metody SI. Zajmuję się małymi pacjentami z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, asymetrią ułożeniową, chorobami neurologicznymi, genetycznymi czy zaburzeniami związanymi z napięciem mięśniowym.
Niemowlęta i dzieci, które trafiają do mojej praktyki często potrzebują długiej i żmudnej rehabilitacji. Wiem, że nie zawsze jest łatwo, przychodzą chwile zwątpienia, bezsilności… Rozumiem, że proces rehabilitacji może być trudny dla dzieci jak i ich rodzin, dlatego służę moim wsparciem i zrozumieniem.
Mamo, Tato „kiedy decydujesz się na dziecko, zgadzasz się, że od tej chwili twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem.”(Katharine Hadley)
Zakres terapii:
Metoda NDT-Bobath
Celem tej metody jest usprawnienie niemowląt i dzieci z zaburzonym rozwojem ruchowym. Dzięki wnikliwej analizie problemów dziecka opracowywany jest szczegółowy plan usprawniania i zastosowane są odpowiednie techniki wspomagania oraz stymulacji. To one pozwolą wyzwolić możliwe do wykonania ruchy, niezbędne w codziennym życiu.
Integracja sensoryczna
Integracja sensoryczna to proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci, zwłaszcza w obszarze percepcji, ruchu, myślenia i zachowania. Obejmuje zdolność mózgu do skoordynowania i zintegrowania informacji pochodzących z różnych zmysłów, takich jak wzrok, słuch, dotyk, równowaga i propriocepcja (wrażenie położenia ciała). Dzieci z prawidłowo funkcjonującą integracją sensoryczną mają łatwiejszy dostęp do swoich umiejętności poznawczych i motorycznych, co pomaga im w nauce, komunikacji, a także budowaniu pozytywnych relacji z otoczeniem.
Masaż Shantala
Masaż Shantala jest techniką masażu” niemowląt i dzieci, pochodzi z Indii. Jego technika jest stosunkowo prosta do opanowania i przynosi wiele korzyści. W prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu dziecka niezwykle ważny jest dotyk. Daje on bowiem małemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, jest wyrazem miłości oraz zaufania na linii dziecko-rodzic. Masaż Shantala to również okazja do bezcennych chwil bliskości. Dlatego jest to oferta kierowana do tych rodziców, którzy chcą zrobić coś dodatkowego dla swojego dziecka lub też nie wiedzą jak sobie poradzić z pewnymi problemami wynikającymi z codziennej pielęgnacji.
Kinesiotaping
Kinezjotaping jest bardzo popularną i skuteczną metodą wspomagającą stosowaną w fizjoterapii. Działanie tej metody powoduje uregulowanie napięcia mięśniowego a tym samym zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły w miejscu aplikacji taśmy. Warto pamiętać, że ta metoda jest tylko skuteczna, gdy jest wykorzystywana komplementarnie do rehabilitacji.
Metoda PNF
PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) to torowanie sprawności układu nerwowo-mięśniowego poprzez stymulowanie proprioceptorów i eksteroreceptorów ciała. Umożliwia optymalne odtworzenie/naukę funkcji motorycznej dziecka, przy wykorzystaniu receptorów jego ciała. Wykorzystując techniki stabilizujące, rozluźniające, przeciwbólowe oraz uczące ruchu i koordynacji, rehabilitacja metodą PNF przywraca wzorce ruchowe, takie jak: prawidłowe chodzenie, siadanie, wstawanie.
Cennik:
– wizyta diagnostyczno-konsultacyjno-instruktażowa: 60 min – 200 zł
– wizyty w serii terapeutycznej: 45 min – 150 zł
Formy płatności : gotówka, blik
Kontakt :
Umawianie wizyt – tel. 604 490 404
(w sytuacji nieodbierania telefonu proszę zostawić SMS, gdyż w tym czasie pracuję z małym pacjentem🙂 – oddzwonię )